Усі ми рано чи пізно замислюємося про те, як же зробити кожну свою подорож незабутньою. Хтось старається обрати екзотичні країни, хтось пробує нестандартні розваги замість звичних туристичних маршрутів, хтось просто намагається дослідити країну через їжу. Але будь-які спроби зробити подорож неймовірною будуть нездійсненні, якщо не дотримуватися 7 важливих порад:

1) Точно визначитися яку країну відвідати під час подорожі

Не треба намагатися за один раз об’їхати пів земної кулі. Адже, ще з дитинства ми знаємо: намагаючись сісти на два стільці, на жодному нормально не посидиш. І загальновідомі “євротури” – це дуже виснажуюче заняття. Перевірено на власному досвіді. Дуже складно кілька годин їхати, потім ходити містом, намагаючись швиденько пройти по всьому маршруту путівника і знову у транспорт.

За моїми підрахунками, на більш-менш нормальний огляд міста вистачає 2-3 дні. За цей час можна дослідити саме місто, якісь культурні місця, виїхати за місто у найближчі цікаві пам’ятки (палаци, парки і т.п.), завести цікаві знайомства, якщо вам таке цікаво, сходити у якусь кафешку не в центрі міста, де обідають місцеві, знайти найвищу точку споглядання на місто… Ой, та скільки всього можна встигнути за цей час! Щоб відчути себе жителем міста, то необхідно уже від 4 днів і більше, дивлячись у кого яка “акліматизація”. Тож за одну відпустку, як бачимо, можна встигнути нормально оглянути максимум 2-3 країни (це якщо по одному місту в кожній). Не поспішайте, попереду ще все життя! Усе встигнете 😉 Тож вибирайте країну і досліджуйте її, а інші можуть бути просто сполучними пунктами.

2) Вибрати вдалий час для подорожі країною призначення

У різних кулях різні пори року, сезони дощів і т.п. Ба, навіть у Європі у сусідніх Іспанії та Португалії будуть дуже різні типи погоди в один і той же час. Зважайте, що в країнах біля океану завжди є вітер (не забудьте взяти гігієнічну помаду), а коли у нас літо, то у всіх, хто живе нижче екватора – зима! Тож доведеться брати светр, а може і пальто. А у Південно-Східній Азії можна натрапити на сезон дощів і тоді усі ваші омріяні фото на березі океану так і зостануться омріяними, а ви усю відпустку просидите у своїй хибарі.

Краще, звісно, передбачити усі варіанти і не брати квитки на несприятливі погодні умови. А якщо ж іншого варіанту немає, то треба добряче підготуватися і будь-що відпочити на повну котушку!

3) Вивчити культурні особливості

Особливо це стосується країн Близького Сходу. Існує дуже багато нюансів поводження у мусульманських країнах. Тим паче, якщо ви жінка, то вам треба ознайомитися із низкою правил. На приклад, у Ірані, хоч і умовно, але жінка та чоловік не мають права знаходитися поряд, якщо вони не поєднані родинним зв’язком. Звісно, до туристів ставляться більш поблажливо, та і самі іранці по-троху обходять цю заборону… Але краще це знати до того як потрапиш у руки “поліції моралі”.

Цікаві культурні особливості мають не лише на Сході. У Європі вас може здивувати, що у більшості південних країн (Іспанія, Португалія, Італія і т.п.) прийнято при вітанні цілуватися! У щоки, правда, але навіть чоловіки це роблять. Тож не лякайтесь, якщо ви будете заселятися по couchsurfing і ваш новий “хазяїн” полізе в обійми 🙂

4) Скласти детальний маршрут

Цю тему я зачіпала у своєму матеріалі про те як легко отримати візу. Подібно до звичайного життя, чіткий план дозволить не втрачати час впусту та максимально наситити свою подорож емоціями. Я впевнена на 100%, що майже половину із запланованого ви не встигнете зробити, вирішите замінити його на щось інше, або просто кардинально поміняєте свої плани. Це все абсолютно нормально для подорожі. Однак, “кістяк” має бути. Адже в нього, ще вдома треба записати який транспорт поєднує ваші пункти призначення, де ви будете ночувати і як туди дістати, впишете контакти ваших готелів.

Також це допоможе вам на кордоні. Часто прикордонники запитують яка ціль вашого візиту і просять показати, якщо є, цей самий план. Лише його наявність робить вас у очах перевіряючих не потенційним мігрантом, а справжнім туристом.

А ще детальний маршрут допоможе виконати наступний пункт – підрахувати приблизний бюджет.

5) Зробити розрахунки коштів і додати стільки ж

Всі ми мріємо про дешеві подорожі за кордон. Проте, як показує досвід, чим більше ти намаєгшя зекономити, тим більше потім витрачаєш. Адже, коли ми дуаємо про супер-дешеву поїздку, ми сподіваємося зекономити на всьому і , частіше за все, не прораховуємо ризики, які можуть статися у дорозі.

Банально, у вас можуть вкрасти гаманець, або ваш багаж із грошима десь загубиться, як це сталося у мене в Італії. Або може різко підскочити курс. Одного разу я їхала за кордон, коли долар коштував 8 гривень, а поверталася, уже по 22. Не із приємних вражень, якщо чесно. Найгірше трапиться, якщо ви не оформите страхування перед поїздкою. Тоді кількість нулів у ваших рахунках може зашкалювати.

І це лише найбільш типові та очевидні “прорахунки” про які не замислюються більшість мандрівників-початківців. Звісно, круто було б мати картку, на яку у разі чого вам перерахували б гроші. Однак, картки не усюди працюють. І тому треба мати достатньо кешу, аби оплатити всі свої потреби.

6) Зробити страховку

Це найголовніше. Без стархування за кордон не виїжджайте взагалі. Ніколи і нізащо. Особисто мені жодного разу не доводилося користуватися своїм страхуванням за кордоном. Але всяке стається. І є дуже багато прикладів, коли люди без страхування втрапляли в халепу і потім збирали усім світом собі на допомогу. Воно вам треба?

Страхування в Україні коштує не так уже і дорого. Краще брати на побільше днів. У мене зазвичай на 30+, залежить від тривалості поїздки. У ці дві варто враховувати, що якщо ви випадково втрапляєте до лікарні, то будуть оплачуватися лише дні страхування. А лікарні за кордоном зазвичай дуже і дуже дорогі. Увесь найкращий відпочинок одним махом може перекреслити відсутність страхування.

7) Скласти лише необхідні речі та документи

Як людина, яка уже двічі губила свій багаж – рекомендую 🙂 Документи, гроші, квитки тримайте при собі. У мене на це є маленька сумочка, яка личить до будь-якого одягу і яку я майже ніколи не знімаю із себе під час подорожі. Вона зручна ще й тому що туди влізає телефон. Але треба уважно стежити за нею, аби не стати жертвою якихось ворюг.

Інший одяг і речі закидаю у рюкзак. Необхідно підібрати оптимальний, щоб для будь-яких авіаліній підходив на “ручну поклажу”. Я щось стала боятися здавати сумку у багаж літака… Але, думаю, це минеться. Зазвичай, із речей я беру 1 футболку на 2 дні, 2 пари штанів, 1 спідниця або плаття/сарафан, тепла кофта, 2 пари взуття + тапки. Усе чого не вистачить/забудеш/загубиш можна докупити на місці.

Ось такі мої маленькі правила того як я роблю кожну свою подорож незабутньою і приємною. Сподіваюсь, вони стали вам корисними і ви обов’язково скористаєтеся бодай однією із них. А якщо будуть запитання – ставте їх у коментарях, або пишіть на пошту aroundmylife.com@gmail.com. З радістю допоможу підготувати вам детальний план подорожі вашої мрії!