Цього року данці були визнані найщасливішою нацією світу. Можна довго придиратися до того, як саме формувався рейтинг. Втім, навіть те, що люди із північних країн, де, як я вважаю, апріорі дуже складно чимось насолоджуватись, посідають верхні ланки чартів “щастя”, щось, але ж говорять. Як стверджує один із данських дослідників щастя Мік Вікінг, вся справа у тому, що у Данії осягнули своєрідний північний “дзен”, який тут називають хюґе. Базову книгу про це явище я прочитала, а тепер ділюся короткими порадами зі щастя із вами.

По правді кажучи, я ненавиджу читати книги про які усі говорять 🙂 Я стараюся знайти щось таке, що ще ніхто не прочитав, про що ще не написано і що не стало мейнстрімом. Про книгу “Хюґе. Як жити добре по-данськи” усього цього сказати не можна. А купила я її лише тому що у не дуже далекому майбутньому я зібралася у Данію! А тому мені хотілося дізнатися максимум цікавого про цих людей: як вони живуть, якими принципами керуються, що люблять і як взагалі сприймають життя. Насправді, квитки у Данію я купила на подарунок мамі. І книгу також для неї. Але не втрималася не прочитати 🙂

Я не очікувала чогось супер-особливого, якогось універсального секрету, що зробить мене щасливою. Тому не раджу вам читату цб книгу, якщо ви на це надієтеся. Ця книга більше про побут, про звички, про соціальні стандарти та психологію людей, які живуть у Данії. Дуже цікаво, що ця книга не цілком сконцентрована на Данії, а й охоплює суміжні північні культури: Нідерландів, Норвегії, Канади і т.д.

Тут розповідається про одяг, про їжу, про інтер’єри, про вихід у люди. Дуже цікаво, що книга побудована не лише на якійсь теоретичній частині, але у ній є певні поради, деякі рецепти (уся їжа із м’яса, оскільки данці дуже люблять м’ясо, втім, є рецепт глінтвейну).

То що ж таке, врешті-решт хюґе? Це слово, яке не має точного перекладу. Найбіль наближене до нього у нашій мові є поняття “затишок”. Але якщо для нас затишок, це певна абстрактна річ, то у Данії хюґе сприймають дуже конкретно, через певні предмети побуту, через звички та традиції. Що цікаво, у данській мові існує дуже багато слів та словосполучень, які творяться від “хюґе”: хюґний вечір, хюґе-носій, хюґувати, прехюґний, захюґнути. Данці просто помішані на цьому понятті.

Якщо говорити, про головні атрибути хюґе, то безперечно це будуть:

  1. свічки, вогники, каміни
  2. теплі речі, багато м’яких пледів і подушок
  3. смачна їжа і багато тістечок
  4. лише найближчі люди (4-6 осіб)
  5. дім

Дім – ось, що, на думку автора відрізняє данців від тих же нідердандців. Перші затишок пов’язують перш за все із знаходженням вдома у невеличкій компанії найліпших друзів, другі – віддають перевагу товариству за межами дому. Хюґе – це ідеальний світ для інтроверта. Хюґе дозволяє сидіти і довго роздумувати над різними речами, які кояться у світі, не змушує поспішати чи зустрічатися із людьми, які не дуже тобі подобаються.

Що також цікаво, найбільш хюґною (а значить і найулюбленішою) порою у році для данців є не весна чи літо, а осінь та передріздвяна зима. Довкола багато затишку, тепла, любові та взаємовдячності. У книзі навіть є окремий розділ “Різдво”, що розповідає про цей період. А я тепер задумалась, що, можливо, дарма купила квитки на червень і треба було на грудень брати? 🙂

Але що найголовніше, сама книжка вийшла теж дуже хюґною. Чудові ілюстрації, хоч бери і з картинок оздоблюй свої кімнати, кухню, змінюй гардероб та починай готувати. Також у книзі є багато цікавих інфографік, оскільки автор все ж науковець (до речі, хтось знає, як і де влаштуватися дослідником щастя???) і тому дає дуже багато цифр із опитувань як самих данців, так і інших жителів планети, про те, що таке щастя, що таке затишок і що дозволяє по справжньому насолоджуватися життям.

А ви уже читали цю книгу? Вам сподобалася? Чи підходить вам данський “рецепт щастя”? Чи у вас свої методи його досягати? Діліться своїми думками!

Якщо вам сподобався матеріал, то не забувайте ділитися ним із друзями у соцмережах. Також буду рада відповісти на ваші запитання у коментарях. Щоб першими дізнаватися про нові записи – підписуйтесь на мій ФейсбукІнстаграм.