Із Литвою у мене пов’язані лише найтепліші спогади та асоціації. Думаю, перш за все, через те, що ця країна стала моїм першим самостійним закордоном і першою країною Шенгенської зони, яка дала мені візу.

Пам’ятаю тоді, у 2012, я страшенно переживала і сподівалася, що боги пошлють мені благословіння у вигляді такої бажаної наклейки-пропуску “у Європу”. Це зараз я знаю, що отримати візу дуже і дуже просто, а тоді, я стояла під посольством і чекала поки організатор нашої групи винесе наші паспорти. Ще й подавалися ми тоді на “швидку” візу. Бо із події, на яку я їздила пізно підтвердили участь і всі учасники з України похапцем збиралися до посольства.

Другий раз у Литві я була вже наступного року – на фото-семінарі “Паланга – культурна столиця Литви”. Паланга – одне із найвідоміших туристичних міст Балтики. Впродовж трохи більше тижня ми ходили по ній і робили фотоісторії на різні теми. Для нас були відкриті усі двері, адже ми типу представляли міжнародну спільноту якій із найкращого боку треба представити країну. У мене навіть інтерв’ю для місцевої газети взяли 🙂 Але усі намагання простих литовців нівелювалися, коли одного ранку наша група зайшла у кафе через дорогу, а там сиділа Дайля Грібаускайте (Президент Литви)  із Президентом Фінляндії і вирішували якісь питання за кавою. Ми просто усі були в шоці. Росіяни, білоруси, і я (я була єдиною із України) просто не могли зрозуміти як так може бути, що для Президента не перекривають півміста і особиста охорона не загороджує прохід у заклад. А потім вона почала із нами фоткатись, вітатися… Ну, короче, у нас був культурний шок.

Тож цього разу – моє третє перебування у Литві. Вийшло воно зовсім випадково. Мій хлопець просто захотів зробити сюрприз і купив недорогі білети на літак, аби розвіяти мене. І цього разу мені вдалося трошки глибше копнути цю країну. Поїздивши Європою, тепер я уже можу порівнювати її із іншими країнами ЄС, а особливо із Польщею, яка також була у соціалістичному таборі (хоча і не була частиною СРСР). Тепер у мене є компетенція говорити, про те, що навіть у Литви є свої недоліки, бо після першого мого приїзду було однозначне твердження: “там, краще, ніж у нас” 🙂

Зараз чудовим приводом побувати у Литві є кільки причин: туди літає дешевий WizzAir (найдешевші польоти із усіх, що представлені з України за кордон), там дуже дешево (майже наші ціни, не дивлячись на те, що офіційна валюта – євро), там майже кожен знає російську, що стане приємним бонусом для тих, хто не дуже добре володіє англійською. А ще там дуже зелено. Ну прям море-море дерев! Навіть у історичному центрі. А що вже говорити про передмістя! Хвойні ліси так і піднімають свої високі горді гілки вздовж усіх доріг. Мало того, що красиво, так ще і повітря незрівнянно чистіше за київське.

letuva1
Дорога недалеко від Вільнюса. Море хвойних лісів!
letuva2
Хвойний ліс вздовж Курської коси

Наш маршрут пролягав через Вільнюс-Каунас-Клайпеду-Курську косу і назад у Вільнюс. Щоб достатньо насолодитися і не перевтомитися на все про все достатньо шести днів. А цілих і то менше. Якщо говорити, про саме мою подорож, то ми прилетіли у столицю у другій половині дня. Спочатку трохи натупили із адресою квартири, яку знімали, тому на місце прибули пізно увечері, так, що уже нікуди не хотілося іти гуляти і ми тільки збігали у магазин і назад – відпочивати. До речі, якщо ви хочете зекономити на житлі, знімайте квартиру не у центрі. Здавалося б “ну, дякую, кеп”. Але що стосується житла, то у Литві воно чомусь дійсно дороге. І за ту суму, за яку ми знімали апартаменти у спальному районі, у центрі ми хіба що зняли б 2 місця у загальному номері. А так у нас були і своя ванна, і кухня, і милий балкончик із неймовірним видом на річку! До того ж Вільнюс дуже маленький. Добратися до центру на громадському транспорті коштуватиме 1 євро і 20 хвилин часу із самого далекого спального району. Тож сміло шукайте найдешевші варіанти і не прогадаєте.

letuva3
Власне, такий вид ми спостерігали із нашого вікна. Фото, звісно, не передає усієї краси, та все ж 🙂

Оскільки я вже трохи зачепила тему транспорту, то мушу розповісти, що у Литві я добряче накаталася на таксі, а саме на Uber. І хоча у Києві його щойно запустили – у нас знайти вільну машину майже не реально. А от у Вільнюсі взагалі без проблем! І часто ціна на таксі буде такою ж, або зовсім трохи вищою за ціну громадського транспорту, який коштує 1 євро за поїздку. Особливо ви економите на таксі, якщо вас їде 2-3 людини. А перейшовши за посиланням, можна і взагалі на 70 грн дешевше прокататися 😉

Про Вільнюс не буду довго говорити, бо про нього і так багато сказано. Ось кілька фото цього міста із вузькими вуличками, красивими площами та величними костьолами.

[unitegallery letuva]

Якщо говорити про міжміський транспорт, то тут існує дуже розгалужена автобусна система і трохи менш розвинена залізниця. Я би радила в одному напрямі поїхати на автобусі, а назад – потягом, як ми зробили, коли їхали у Клайпеду. І так, і так дуже зручно, адже Литва маленька і за кілька годин ти переїжджаєш з одного кінця країни у інший.

Першим ділом ми відвідали місто Тракай, яке знаходиться неподалік Вільнюса та Парк Європи, теж півгодини від столиці, але в іншому напрямі. На кожну із поїздок виділили по цілому дню. Адже обидва вони – це виїзди на природу. А всі, мабуть, знають, що навіть кілька годин на природі дуже добре насичують киснем наші тіла і втомлюють.

У Тракаї найвідомішою пам’яткою є Тракайський замок. Втім, він на любителя. Один мій знайомий з’їздивши у Тракай і, оглянувши місто, не дуже його полюбив:

Так, із архітектурою, як і багатьом пострадянським країнам, не пощастило, однак, Тракай, це знову ж таки про природу. Стільки прекрасних озер, качок, чайок, лебедів, човнів на води, я ніде і ніколи не бачила. При цьому все дуже культурно і чисто.

letuva 7
Я впевнена, що кожен би хотів так посидіти, подумати про вічне!
letuva8
Ну, і як же не сфоткатись на фоні славнозвісного замку?))
letuva9
І ще одне фото на фоні замку 🙂

 

letuva10
ну і сам замок 😉

Я дуже і дуже люблю Тракай і тому раджу поїхати туди усім-усім, хто буде у Литві. Це просто нереальне місце! Якщо ж воно вас не вразить і ще лишиться трошки часу, то можна змотатися у Парк Європи. Він, якщо чесно, уже доволі таки обшарпаненький. Кілька років тому, на піку своєї популярності, там було дійсно круто. Зараз багато експонатів занепали і гостей тут доволі мало. Це чудове місце для прогулянки із дітьми чи романтичної фотосесії.

letuva11
Мій улюблений експонат!
 letuva12
Круто, що на більшість скульптур можна залізти.
letuva13
Як їх туди притягли??? Звідки?? Це важелезні, велечезні каменюки!

У Каунас, друге за величиною місто Литви, ми автобусом доїхали приблизно за дві години. Всю дорогу можна спостерігати неймовірні пейзажі. Але цього разу я вибрала поспати. Тим паче, дороги не дужі рівні, і подекуди нормально так трясе. Тож щоб менше закачувало і було більше сил на весь день, я і задрімала.

Дякуючи тому, що за попередні візити у Литву у мене з’явилося кілька друзів звідси, у Каунасі на нас чекала одна із моїх подруг, яка у експрес-режимі показала місто. Якщо чесно, більше одного дня робити тут абсолютно нічого. Як на мене найбільш цікавим місцем є торговий центр “Акрополіс” біля Центрального вокзалу. Його фішка, окрім того, що він один із найбільших у Литві, у тому, що на його місті колись стояли милі будиночки. І щоб їх не руйнувати торговий центр збудували над ними. І тепер, кілька магазинів знаходиться в середині будуночків, які є всередині цього молу. Дуже круто виглядає!

letuva4
Кілька таких будинків усередині торгового центру.

А ще що мені сподобалося: у магазинах дуже багато нашої продукції. Це те, про що я говорила на початку своєї розповіді: на другий чи третій день ти уже забуваєш, що ти за кордоном, адже дуже вже тут багато рідного, українського.

 

letuva5
Це все цукерки Рошен 🙂

А тепер увага! Усі путівники радять подивитися на супер-пупер пам’ятку – Каунаський замок. Не ведіться на це. Це не замок, а просто якесь непорозуміння 🙂

letuva14
Власне, ось і замок 🙂

На багато цікавіше походити по церквам, яких тут дуже багато. Тобто від сили на це місто витрачаєш години 2-3. Увесь інший час краще витратити на дорогу у Клайпеду.

У Клайпеду я б радила їхати людям закоханим у море. Саме не в пляж, засмагання на сонці і купання у воді. А в море. В його неймовірний шум, крик чайок, сухий солонкуватий запах і гудіння паромів десь в далечі. Це про вас? Тоді скоріше в Клайпеду!

Старе місто, коли ми приїхали, було дуже тихе і майже безлюдне. Але я одразу відчула цей запах. Запах, який мене манить з самого дитинства і породжує мрії жити біля цього бурхливого і неймовірно вимогливого компаньйона – моря. Місто ще менше за Каунас (хоча здавалося б, куди вже!) і пройти пішки його можна за ще коротший час – годину-дві. Але в такому місці не хочеться спішити. Хочеться крок за кроком все більше вдихати цей запах свободи і любуватися трошки скандинавською архітектурою набережної.

Letuva14
Канал, який веде до моря в Клайпеді.
Letuva15
Неймовірна кількість квітів на вулицях!

Походивши вздовж каналу та по набережній, вам неодмінно захочеться сісти на паром та втікти на Курську косу. Це просто must visit! під час перебування у Клайпеді. Справа в тому, що коса – це кілька десятків кілометрів хвойного лісу, паралельно із білим пляжним піском. І якщо враховувати, що населення Литви – це менше людей, ніж проживає у Києві, то ці кілометри пляжу просто пустують. І це так круто!

Я просто кричала і мало не плакала від захвату, коли побачила цю красу!! Її не передати ні словами, ні фотографіями. Це треба бачити вживу. Дуже круто по косі гуляти із велосипедами. Його можна арендувати прямо біля зупинки парому. Правда це буде дорожче, ніж взяти у місті і переправитися уже із велосипедом. Дуже і дуже рекомендую пересуватися саме на байку, бо коса величезна і пішки багато не пройдеш. А там є і дельфінарій, і музей народної культури, і тваринки пасуться… Знову просто нереальна кількість природи і дуже мало людей. Такий собі рай інтроверта.

letuva17
На паромі можна як на ногах, так і на колесах перебратися із міста на косу. А ще класно взяти хліба і годувати чайок із борту.
letuva18
Знайти доріжку в лісі доволі складно, але дикими хащами теж весело їздити!
letuva20
Так виглядає рай??
letuva21
Після півгодини в лісі – це просто неймовірно вибратися до моря!!!
letuva19
А які тут вечори!!! Словами не передати!

Тож поїздка у Литву – це просто неймовірна можливість перезавантажитись за буквально кілька днів та меше ніж за 300 доларів. Тому дуже раджу це місце мандрівникам-початківцям і тим, хто має обмежений бюджет, але дуже хоче поновити заряд і набратися сил та натхнення.

А якщо ви хочете повторити наш маршрути, чи вам необхідно розробити свій власний, неповторний, то звертайтеся через елекронку aroundmylife.com@gmail.com . Я вам з радістю допоможу 🙂