Під час подорожей найбільшу частину витрат, як не дивно, складає саме проживання, а не транспорт чи харчування. Я зараз говорю про житло не у нетрях чи якихось гетто, а принаймні у прибраній світлій кімнаті, яка знаходиться у пішій доступності до центру міста, у якому ви перебуваєте.

Я не пам’ятаю жодного випадку, коли жила далеко від центру і мені доводилося довго добиратися до головних площ чи основних пам’яток. Проте, і жити в самому центрі я теж не люблю. Адже там постійно багато туристів, шуму, і навіть злодюжок. Отже, я розповім про те які дешеві способи проживання мені доводилося випробувати на собі і що з цього вийшло.

Мабуть, найдешевший і найекстремальніший спосіб – це couchsurfing.com. Ще кілька років тому про нього взагалі нічого не знали, а сьогодні надзвичайно активно використовують. Хоча все ще лишаються люди, які не чули про “кауч”.

odesa
Мої перші “каучі”, які приймали мене у Одесі

Я одразу скажу – передусім такий спосіб проживання підійде для тих, хто має надзвичайно малий бюджет. Ну дуже-дуже малий 🙂 Так було, коли я подорожувала у студентські роки. Коли моєї стипендії вистачало на дорогу і трохи на їжу. Свою першу зупинку у “каучерів” я здійснила будучи на 5 курсі і подорожуючи в Одесу. Саме у рідній країні я вирішила зробити старт. Щоб раптом що – легше було вирішувати проблеми. На диво, все виявилося дуже класно і цікаво. Я теж була першим “сьорфером” для приймаючої сім’ї і ми сиділи і ділилися своїми відчуттями один до одного. Там я прожила 2 чи 3 ночі, після чого відправилася у Молдову. Там теж я стала першим “сьорфером”, але кауч мій був уже другим для мене. І я з розумним виглядом розповідала про те, як це їздити по каучсьорфінгу. Також я подорожувала таким способом у Чернівці та у Львів. За кордон – у Литву. У мене жили два рази – француз і тепер мій хороший друг із Чернівців, з яким я познайомилась на цьому сайті, зупиняючись у нього. Це дуже класний досвід так подорожувати. Варто, звісно, перестраховуватись, перевіряти відгуки на профілі (бо може це якісь фейкові акаунти лишили?), або верифікацію профілю. Але це все деталі. Каучсьорфінг – це чарівна можливість побачити світ за копійки! До того ж, частіше за все приймаюча сторона вас ще й годуватиме. Я своїх гостей завжди годую. Варто розуміти, що кожна людина звикла до свого устрою життя і ти маєш підлаштовуватись. Дехто лишає тобі ключі і дозволяє витрачати скільки завгодно води у ванній. А дехто може провести тобі екскурсію, але сказати, що з 8 ранку, до 8 вечора, поки працює, ти не можеш знаходитися у квартирі. Тому тут справа удачі.

lagos
Вид із нашого вікна у Лагоші (Португалія). Кімнату ми знайшли на airbnb

Іншим бюджетним способом проживання у чужій країні може стати такий сервіс як airbnb.com. На ньому можна зняти за недорого квартиру чи кімнату у місцевих. Такий собі каучсьорфінг, тільки за гроші. Плюсом безумовно є те, що ви вливаєтесь у місцеве життя і те, що на відміну від попереднього варіанту ви є повноцінним мешканцем і маєте власний ключ, можете приходити і йти у будь-який зручний для вас час. Звичайно, вечірку тут не влаштуєш і музико голосно не послухаєш, та все ж є на чому розгулятися. Також такі квартири зазвичай є добре устаткованими. Взагалі, вигляд ви можете вибрати по картинкам у мережі. Там же можна почитати відгуки попередніх постояльців та поспілкуватися із хазяями. Мінусом є те, що, як на мене, у розвинутих країнах це не на багато дешевший спосіб, ніж зупинитися у готелі. І, якщо чесно, мені зустрічалися кімнати буквально на пару євро дешевші, ніж місце у хостелі у двомісному номері. І, до речі, варто добре придивитися до кімнати, яку вам пропонують на airbnb. Останнім часом там з’явилося якось аж забагато саме пропозицій кімнат у хостелі. А це може значити, що поряд із вами буде жити іще пару людей у сусідніх кімнатах, їсти на тій же кухні і митися у тому ж санвузлі. Тому, якщо хостел – не ваш варіант, зверніть на це увагу.

villa
Кімната відпочинку вілли у Вероні, де ми знімали спальню через booking.com

Якщо ж ви любите хостели так, як їх люблю я – то вам пряма дорога на наступний сервіс. І зветься він booking.com. Мабуть усі, хто бодай раз самостійно відпочивали, знають про цей сайт. Я просто так вдячна людям, які придумали його!!! І не розумію як раніше можна було без нього жити і їздити у подорожі. Буквально за півгодини ви можете знайти собі кімнату у квартирі чи у готелі, віллу біля моря чи будиночок у лісі. На будь-який смак, на будь-яку цінову категорію. Можна одразу ж заплатити, щоб у подорожі краще розуміти свій бюджет. А можна і трошки зачекати, щоб… Зекономити! Адже якщо бронювати місце день у день, то частіше за все ви знайдете пропозицію у два рази дешевшу, ніж це було б заздалегідь. Але вибираючи такий варіант ви ризикуєте опинитися на вулиці. Адже у туристичних містах, особливо у високий сезон, часто всі місця зайняті. А це значить, що вам доведеться або залишитися на вулиці, або навіть переплатити за бодай-якийсь наявний номер. Щоб такого не сталося – завжди треба мати підстраховку. Для цього у мене завжди є заброньований номер ще з дому. Зазвичай існують пропозиції, де ануляція бронювання за три дня до заїзду безкоштовна, а уже після того – вартість ануляції дорівнює одній ночі. Як же не попасти у ці тенета? У мене є свій метод, він, звісно, трошки некрасивий і мене часто гризе за це совість, але що робити. При цьому, виявити його мені дозволив випадок і я не придумувала його спеціально. То що ж це за метод?! Справа у тому, що при бронюванні на букінгу необхідно вводити номер кредитки, з якої потім знімаються кошти. Кредитка проходить верифікацію самим сайтом лише 1 раз, коли ти її щойно вбиваєш у базу. Щоб обманути цю систему можна ввести дані картки, її перевірять, а потім просто її заблокувати і перевипустити. У мене картка Приват Банку і усе спрацювало. Правда, не знаю на скільки можна так нахабніти, всього треба в міру 😉

На сам кінець, якщо ви подорожуєте не далеко, наземним транспортом і на природі, а не в місті, то можна взяти із собою палатку.  Це класний спосіб познайомитися не лише із містами, але і з навколишнім середовищем країни, яку ви досліджуєте. Адже як класно прокинутися десь серед гір чи на березі моря і дихати не машинними газами та асфальтом, а чистим повітрям та свіжою травою. Ляпота!

camp
Так можна прокидатися, коли подорожуєш із будинком на плечах. Фото – Дениc Кривий