Як не попастися на гачок шкідливої їжі у подорожах? Як не набрати зайвих кіло під час відпочинку? Чи треба займатися спортом під час відпустки? Про це та багато іншого я розпитала у дієтолога Каті Пашко.

Зустрілися із Катею ми у одному із київських коворкінгів. Вона примчала до мене прямо із тренування. Була обідня година і я навіть встигла перекусити перед зустріччю смачним салатом із овочів. Треба ж якось налаштуватися на розмову про правильне харчування! 🙂 Катя забігає до кімнати, де я працюю, кожна її секунда розписана. На наше інтерв’ю у неї є рівно півгодини, далі – зустрічі із клієнтами та робота над лекціями.

Привіт, Катя! Ти хоч встигла перекусити?

Так, звісно, я ж дієтолог, тому в першу чергу маю слідкувати за своїм харчуванням 😉 Насправді, я в цьому плані дуже вільна, у мене нема проблем із зайвою вагою. Так, в житті були періоди, коли моє тіло виглядало “не дуже”, проте, не сказала б, що я була товстою. Тим не менш, я взяла себе в руки і змінила це, але я ніколи не ставила собі жорстких рамок. Впринципі, я завжди харчувалася плюс-мінус нормально. Наприклад, я взагалі не люблю солодке. Тому, коли відпочивала у Туреччині all-inclusive мене навіть не тягнуло до гір рахат-лукума.

То ти із тих щасливиць, які мають “тонку кістку”, виходить. Значить, тим, хто все ж страждає на зайву вагу, варто собі робити ці рамки?

Рамки – це обмеження, які перш за все несуть за собою якісь психологічні негаразди, розлади. Для людей із зайвою вагою рамки потрібні. Але існує різниця між рамками, які ти ставиш собі за один день, і рамками, які ти створюєш поступово. Перший спосіб дуже стресовий і частіше за все він не понесе жодного позитивного впливу ні на загальне самопочуття ні на збереження бажаної ваги, навіть, якщо людина досягла тимчасово бажаної цифри. А от коли ти плавно переходиш на здорове харчування, то це просто стає твоєю звичкою, організм адаптується до нових реалій і тобі пізніше уже навіть не захочеться шкідливих продуктів, які раніше так були до смаку.

Так, я колись чула про цей метод і навіть по-троху ним користуюся. Скільки може тривати такий перехід? Щоб я могла розраховувати 🙂

Все залежить від того, яка відправна точка. У деяких людей, які дуже запустили свою харчову культуру, цей процес може тривати і півроку, і рік. Адже, після того як ти поступово відмовляєшся від одних продуктів, тобі потрібно вводити у свій раціон інші продукти, якими ти і будеш підтримувати свою життєдіяльність. Я би радила не спішити із цим, наприклад, один тиждень – один продукт. Шкода, що більшість людей женеться за швидкістю, а не за якістю і не готові до такої тривалої “подорожі”.

Оскільки ми вже заговорили про подорожі, скажи, реально подорожувати і вести здоровий спосіб життя?

Так, звичайно. Я не знаю таких людей, які не люблять подорожувати. Я також не є виключенням. І на власному досвіді можу підтвердити – правильно харчуватися і вести активний спосіб життя дуже і дуже реально. У цьому випадку надзвичайно важливе таке поняття як “усвідомленість”. Якщо у тебе є чітка ціль чи розуміння чому тобі не потрібно їсти ті чи інші продукти, то ти навіть бід час подорожі не будеш зриватися.

Я останнім часом багато їжджу Україною. Зазвичай це переїзди автобусом чи потягами. Порадь, що взяти із собою на перекуси у довгу дорогу?

Я вважаю, що найпростіше – брати з собою кефір. Якщо це зима, то в принципі, за пару годин він не зіпсується. Або це може бути якась закваска чи білий йогурт. Якщо такий тип продуктів з якихось причин не підходить, то можна зробити бутерброди. Єдине, необхідно правильно вибрати до них інгрідієнти. Це має бути цільнозерновий хліб, приготований без дріжджів та цукру, намазати його можна, замість масла, наприклад, хумусом. Добре до такого бутерброду підійдуть свіжі овочі, зелень. Різні ковбаси краще замінити на курячу грудку. Можна брати із собою на перекуси різні фрукти: яблука, банани та тому подібне. Вони чудово перебивають голод. Обов’язково із собою треба брати воду. Особливо багато води треба пити під час перельотів, адже через низький тиск та сухий кондиціонер відбувається зневоднення організму.

Слухай, ти тут про фрукти сказала, а я от у Інтернетах читала, що фрукти при схудненні не можна їсти, максимум одне яблуко в день. Що на це скаже професійний дієтолог?

Існує міф –лише до 2 години дня можна фрукти. Камон! Якщо хтось реально думає, що поправляється від фруктів, то я розчарую – поправляються від мучного, від цукру, які їдять із думкою “От, я ж не з’їв сьогодні три яблука, тому мені можна одне тістечко, не поправлюся”. Фрукти можна і треба їсти. Також необхідне їх різноманіття. Наприклад, зараз у нас доступні яблука, мандарини, апельсини. Якщо ти протягом дня будеш їсти здорову їжу і потім з’їси на два-три яблука більше, то це не смертельно. Тим паче, фрукти – це клітковина, важлива речовина, яка підтримує здорову мікрофлору шлунку.

А якщо їдеш у all-inclusive і там море всього смачного? Як включити цю “усвідомленість” про яку ти говорила раніше?

Частіше за все all-inclusive – це Туреччина чи Єгипет. А це країни в яких багато овочів, фруктів, салатів, морепродуктів, риби. Самі по собі ці продукти не є шкідливими. Але тут спрацьовує таке поняття як кількість. Ми бачимо розмаїття продуктів і намагаємося накласти собі і те, і інше, і побільше. У таких випадках треба зупинитися і поставити собі кілька питань, як, наприклад, чи дійсно я ще не наїлася? Чи дійсно мені треба зараз аж три види м’яса? Часто, коли людина бачить гори їжі, то мозок у неї відключається. Але, якщо є “усвідомленість”, то вона включає голову і вже не буде запихувати в себе смажену курячу ніжку чи салат із майонезом.

А як напрацювати цю, так звану, “усвідомленість”? Є якісь вправи спеціальні?

Це постійна робота із собою, розмови із собою. Не те, щоб ти вголос ставиш собі запитання, відповідаєш. Це все відбувається подумки, але постійно, у будь-якій ситуації, навіть що не стосується їжі, необхідно зупинятися і запитувати “навіщо мені це?”. У мене нещодавно була ситуація, так захотілося млинця із сиром. Я собі взяла один, потім другий, потім третій, а на четвертому кажу собі: “Блін, Катя, ти людям розповідаєш про усвідомленість, а тут сама накинулась на млинці, ніби востаннє їх їси”. Відставила і вже не доїдала. Тож мої клієнти для мене є мотиватором, як і я для них. Якщо ж мозок відключається, як наприклад, у випадку із all-inclusive, то можна стати, пощипати себе, постукати по руках, щоб прийти до тями і потім вже ставити запитання.

Добре, із “все включено” розібралися, а як діяти, коли нема all-inclusive і ти харчуєшся у подорожі в ресторанах, кафе?

Завжди можна вибрати із меню більш-менш здорову їжу. Думаю, у кожному закладі можна знайти грецький салат. Або м’ясо гриль. Якщо у страві є інгредієнт, який не є “здоровим”, припустимо, кетчуп, то без проблем можна попросити його не додавати. Але є дещо, від чого я закликаю відмовитися, як у подорожі, так і у повсякденному житті – це алкоголь. Звісно, 50 грам вина великої ролі не зіграють, але, якщо це якісь коктейлі, чи важкий алкоголь, ще й часто, то він має жахливу дію на нашу шкіру та загалом на здоров’я.

Слухай, а що робити, якщо традиційна їжа шкідлива? Я от коли була у Італії, то щодня їла піцу! Це дуже погано?

Якщо проблем із вагою нема, то в цьому плані можна себе не обмежувати під час відпустки. Однак, якщо все ж хочеться скинути пару кіло, то треба задуматися чи дійсно вам треба ця піца, паста чи якийсь іще продукт. Якщо після розмови із собою було вирішено, що треба, то головне не шкодувати про цей вибір після. З’їли? Насолоджуйтесь! Це ж відпустка! Не треба накопичувати негатив, адже його і так достатньо у повсякденні, хай бодай цей час принесе багато приємних спогадів 🙂 А калорії відпрацюєте у залі.

До речі, про заняття під час подорожей. Чи треба відвідувати зал, бігати, робити бодай зарядку. Чи нам достатньо тієї активності, коли ми ходимо цілий день по екскурсіям, припустимо, і треба давати відпочинок тілу?

У нашого тіла на стільки безграничні можливості, що займатися під час подорожей не лише можна, але і треба! Усі бар’єри у нас в голові. Треба їх побороти і тоді тіло стане дуже піддатливим, твоє стане легко витримувати будь-які навантаження, а головне – ти зможеш управляти своїм тілом, а разом із тим і своїм життям. Наше тіло – це наш ключик до світу, адже через нього ми контактуємо із людьми, із оточуючим середовищем, із інформацією. І зайва вага – це частіше за все якісь психологічні розлади: або своєрідний захист/бар’єр від оточуючих, або прояви дитячих травм, або низька самооцінка. Таких причин море! Ми відпочиваємо, коли спимо. Тож у відпустці краще добре висипатися і займатися спортом.

Сон – це добре. А як іще можна відпочивати від фізичної активності?

Треба вміти уповільнюватися. Ми зараз живемо у світі із шаленим ритмом. І важливо вміти прислухатися до свого тіла і вчасно зупинитися. Коли я щойно почала робити власний проект, я дуже багато працювала, в день було по 5 і більше зустрічей, постійно кудись бігла, і у мене шалено почала боліти голова. Цей біль не зупинявся кілька місяців. І пізніше, коли я почала працювати із психологом, я зрозуміла, що цей біль – це сигнал мого організму, що треба збавити темпи, треба щось змінити. Адже, коли твоє тіло постійно в тонусі – це теж стрес для нього і це погано впливає на здоров’я. Я зрозуміла, що можна робити усе те ж саме, але без такої інтенсивності, без якогось напруження, даючи своєму тілу і взагалі організму трошки розслаблятися. Тому треба розслабитися і просто насолоджуватися життям! 🙂

Підписуйтесь на Катю на Facebook та на Instagram. Будьте здоровими та напишіть чи плануєте випробувати на собі щось із порад Каті? А можливо уже випробували? Як ви суміщаєте подорожі та здорове харчування?

Якщо цей пост був корисним для вас – не соромтеся коментувати та поширювати його серед друзів 😉