У серпні минулого року, Гюнель разом із друзями рвонула у автоподорож Європою. За 23 дні вони проїхали пів’Європи: від Польщі до Швейцарії та Італії. Ця поїздка була насиченою, незабутньою, а головне – дешевою і комфортною. Адже мандрувати автомобілем – це безумно вигідно. Своїм досвідом вона поділилися зі мною у інтерв’ю, яке, сподіваюся, надихне вас поїхати у мандрівку на машині.

Ціни на бензин та загальний бюджет

Подорожі автомобілем – це нереально дешево. Поїздку на 23 дні у 9 країн та 2 князівства можна вкласти у суму близько 550 євро на двох (якщо їхати двома парами). Із них близько половина суми витрачається на бензин, а інша половина – на парковки та дороги.

У інтернеті точно можна знайти приблизну ціну парковки у кожній країні. Якщо говорити про країни із високим рівнем достатку, такі як Швейцарія, Франція, Німеччина, у середньому, це буде 20 євро на добу. Польща, Чехія, Угорщина – від 5 до 15 євро, залежно від того, де ви знаходитесь.

Один із найдешевших бензинів у Європі – в Угорщині. Якщо ви їдете через цю країну, то варто заправити там повний бак перед тим, як вирушати далі у дорогу.

Культура керування авто у Європі в рази вища, ніж в Україні. Культура пішоходів, усюди, крім Швейцарії та Німеччини, жахлива. Люди переходять дорогу як їм заманеться. Інколи вони навіть можуть перебігати 8-смуговий автобан! Тому важливо дотримуватися усіх швидкісних порогів і уважно дивитися по сторонам.

У Європі дуже багато побитих, подряпаних машин. Часто можна побачити картину, коли між двома автівками протискається мопед і одній із авто дряпає двері, а у іншої – відбиває дзеркало. Тому, якщо у вас дорогий автомобіль краще не пересуватися на ньому по місту. А залишати на парковці на в’їзді, а далі громадським транспортом.

Штрафи за порушення правил можуть виписувати не одразу. Якщо ви неправильно виконуєте обгони, перевищуєте швидкість і т.п., то вам можуть прийти “листи щастя” на адресу, яку ви вказуєте при перетині кордону і декларуванні авто. Як варіант – вам можуть цей штраф виписати під час виїзду із зони Шенгену. Якщо ж штраф прийшов додому, то ви маєте його оплатити, бо якщо ви його проігноруєте, то у вас можуть бути проблеми із наступною подорожжю в Європу. Навіть якщо їхатимете не машиною.

Польща

Чехія
Чехія

Машина та її характеристики

 У кожній країні є певні технічні норми для проїзду по ній на авто. Тому, якщо наважились на подорож машиною у Європу, перше що ви маєте зробити, зрозуміти чи підходить ваш автомобіль для подорожі в ту чи іншу країну.

Плівка для затемнення вікон – це неприпустимо по всій Європі. Вона там заборонена. Найгірший варіант – у вас її здеруть при в’їзді в Шенген. Найкращий – при перетині кордону ви просто опустите всі вікна (навіть якщо подорожуєте взимку) і вас пропустять.

У залежності від того який у вас двигун може варіюватися плата за дорогу. Чим новіший двигун, тим дешевше вам буде пересуватися по платним дорогам. Тобто для машин із великими габаритами (джипи) і старими двигуном подорож буде дорожчою, ніж для легкової із новим двигуном. Також у кожній країні є свій певний мінімум: євро-2, євро-3, євро-4 і т.д.

Для виїзду закордон треба купити green card і страховку на машину, перевірити технічний паспорт. Для того, щоб перейти кордон необхідно надати цей пакет документів прикордонникам. Без нього вас не пропустять.

Німеччина, музей BMW
Німеччина
Швейцарія
Швейцарія

Дороги та ціни на них

Точну інформацію скільки приблизно коштують дороги майже нереально знайти. Тому що різні частини дороги по різному коштують. Особливо це стосується Франції та Італії. Там можна заїхати в один шлагбаум, їхати-їхати за одну ціну, а потім заїхати у наступний шлагбаум по цій же дорозі і він матиме уже іншу ціну.

Платити на шлагбаумі можна або копійками, або картками. У автоматах не можна розплатитися паперовими грошима. А банківська картка має бути із чіпом. Адже інші у більшості автоматів не приймаються. Якщо ви потрапите у ситуацію, коли не зможете розплатитися, то вам ніхто не допоможе – фізичних працівників на шлагбаумах здебільшого нема. Усе автоматизовано.

Система віньєтки дає можливість ідеально прорахувати вартість подорожі. Віньєтка – це невеличка наклейка на машину, яка зчитується лазером, коли ви їдете по платній дорозі. Зазвичай існують різні типи: від транзитної і до річної. Середня ціна віньєтки на тиждень – приблизно 15 євро. Вона дозволяє пересуватися абсолютно по всім дорогам країни. У Швейцарії існує єдиний тип віньєтки – річна і коштує вона 40 євро. А у Німеччині взагалі нема платних доріг.

Необхідну віньєтку можна купити на виїзді із попередньої країни. Ніколи не знаєш коли після перетину кордону почнеться платна дорога. У більшості випадків платити треба майже одразу від кордону. У 99% прикордонних заправок є віньєтки наступної країни.

Важливо правильно приклеїти віньєтку на лобове скло автомобіля. На кожній із них є чітка інструкція про те, де саме має бути розташована та чи інша наклейка. Адже лазери зчитувальних датчиків направлені саме у місце. У жодному разі не можна приклеїти її там, де вам заманеться чи де зручно водієві. Відповідно, якщо у вас не буде наклейки у необхідному місці, то найближчий поліцейський патруль вас зупинить.

Швейцарія

Швейцарія
Чехія

Парковки та їх підводні камені

Використовувати парковочний автомат значно дешевше, ніж повноцінну стоянку. Проте, якщо у вас дорогий автомобіль, то у таких країнах як Італія, Франція, де безумний трафік вам можуть так пошкодити авто, що буде на багато дорожче потім ремонтувати, ніж одразу заплатити за підземний паркінг.

Під час пошуку житла необхідно запитувати про наявність парковки. А також уточнювати чи вона безкоштовна. Адже у більшості пропозицій, де пишуть, що є стоянка, вона платна. Якщо ж парковки нема, або вона дуже дорога, можна по гугл-карті знайти найближчі стоянки і їх сайти і переглянути ціни та умови.

Ціни на парковку відрізняються залежно від часу доби. Здебільшого діють проміжки від 8 вечора до 8 ранку і від 8 ранку до 8 вечора. Денна парковка зазвичай дорожча. Дуже часто нічна парковка може бути безкоштовною. Наприклад, у Словенії, якщо ви паркуєте машину на ніч до 8 вечора, то треба заплатити за стоянку, а після восьмої – уже безкоштовно.

Ціна може відрізнятися по дням тижнів. У будні зазвичай парковка на багато дорожча, ніж у вікенд.  Часто навіть є спеціальний тариф “вихідного дня”, коли ціна за 48 годин суботи-неділі у два рази нижча за вартість у робочий день. Але у цьому випадку важливо уважно слідкувати, коли необхідно забрати авто!

Інколи дуже складно знайти пусту парковку. Наприклад, у Празі на карті показує просто нереальну кількість паркомісць. Але коли ти під’їжджаєш ближче, то бачиш табличку, де написано, що те, що позначене синім знаком – лише для жителів Праги. І таких близько 90% від усіх парковок міста. Для усіх інших – білі паркомісця. Доводиться по кілька разів крутитися навколо одного і того ж району, поки на якійсь із цих парковок звільниться місце.

На парковках майже ніколи не буває працівників. А значить нема можливості апелювати, якщо вам висвічує якусь нереальну суму за парковку. Тому інколи це може стати неприємним сюрпризом. Окрім того, без людей ви не зможете підняти шлагбаум. І аби виїхати, вам доведеться заплатити ту суму, яку показує автомат. Звісно, там є номери телефонів для довідок і т.д. Але скоріше за все ви не будете телефонувати за ними і витрачати час та гроші на вирішення проблеми.

Італія
Монако
Франція

***

Не дивлячись на деякі проблеми, подорожувати автомобілем дуже цікаво і зручно. Їздити на авто у відпустку – це дуже поширена практика серед європейців. Тому сервіси пов’язані із цим дуже поширені серед усіх країн ЄС. Головне наважтеся і, повірте, ви ніколи не забудете цю відпустку!

Ще більше фотографій із подорожей Гюнель ви можете знайти на її Instagram . Там же можна поставити додаткові запитання щодо цієї поїздки.

Якщо вам цікаві ціни, маршрути, місця, звички і тому подібне, стосовно країн в які я подорожувала та більше картинок із моїх подорожей, ви можете знайти їх на інстаграмі instagram.com/stupakovska